Stres bohužiaľ patrí k nášmu životu a v určitých situáciách môže byť aj prínosný. Občas nám dokonca môže zachrániť život. Avšak momentálne prežívame náročnejšie obdobie, keď je stres stálym a dlhodobým partnerom v našom bežnom živote, čo nám môže výrazne znížiť kvalitu života a neprináša žiadny úžitok.
Skúsme si teda prejsť šesť jednoduchých pravidiel, ktoré nám pomôžu nezrútiť sa pod ťarchou okolností.
1. Uvedomte si vplyv médií a obmedzme informácie
Je jasné, že potrebujeme byť informovaní o tom, čo sa deje vo svete aj u nás. Ale naozaj nie je nutné zbesilo hltať každú novinku. Médiá potrebujú šokovať, aby boli čo najatraktívnejšie. Takže vám budú prinášať tie naj správy. Najhoršie, najemotívnejšie, ktoré vo vás vyvolajú najväčšiu hrôzu, súcit, ľútosť, strach a pod. Takže si skúste nájsť skutočne seriózny zdroj správ, ktorý ideálne používa objektívny štýl spravodajstva. A stanovte si stálu dennú dobu, kedy si prečítate/pozriete, čo sa za ten deň stalo, a zvyšok dňa budete ignorovať novinky. Ničomu tým nepomôžete, len budete zahltení a v strese.
2. Zistite, čo konkrétne vám spôsobuje najväčší stres
Každý má úplne iný spúšťač stresu. Niekoho naozaj znervózňuje časový tlak a termíny, niekto iný ich naopak potrebuje, vďaka nim dokáže poriadne zabrať. Mnoho ľudí začne poriadne pracovať až tesne pred termínom odovzdania. Preto je potrebné sa zamyslieť ideálne v pokoji domova, aký typ človeka ste práve vy. Čo vás dokáže najviac vystresovať? Kričiace deti, prebytok práce, nedoriešené resty, neustále zapnuté správy, neporiadok na stole, keď na vás hovorí viac ľudí naraz atď. Skúste si navrhnúť riešenie, ako sa vyhnúť stresovej situácii. Ak vás napríklad rozrušuje pocit, že je toho na vás veľa, skúste v tej chvíli vypnúť. Stačí len na chvíľku, sadnúť si do opustenej miestnosti, vypnúť všetky zvuky, zatvoriť oči a len zhlboka dýchať. Môže vám to pomôcť nabrať silu a hlavne odstup, vďaka ktorému môžete prísť na riešenie náročnej situácie.
Ja som sa napríklad po rokoch na materskej dovolenke naučila, že špinavá kuchynská linka počká, zatiaľ čo ja si oddýchnem a vyložím nohy aspoň na chvíľu. Niekedy stačí chvíľka, inokedy ju skrátka upracem až ráno :-). Ale je pravda, že túto banálnu schopnosť som zvládla až po rokoch tréningu :-). Takže na seba netlačte a dajte si toľko času, koľko potrebujete – raz to zvládnete.
3. Buďte k sebe láskaví, ste rovnako dôležití ako ostatní
Máte pocit, že vás spoločnosť tlačí do nejakého názoru, pocitu alebo emócie? Skúste sa zamyslieť nad tým, čo cítite vy. Nemusíte povinne zaujať určité stanovisko len preto, že to od vás niekto vyžaduje ako morálny postoj. Pokiaľ si nebudete istí sami sebou, môžete si to nechať pre seba a jednoducho sa nezúčastniť debaty, ktorá vám nie je príjemná. To sa môže týkať čohokoľvek – epidémie, vojny, očkovania, výchovy detí, politiky, práce a pod. Dnešná doba je veľmi vyhrotená a ľudia majú často pocit, že sa musia zaradiť do jedného tábora proti druhému. Ale tak to nie je, môžete mať vlastný názor, nemať názor, nehádzať sa s inými len preto, že majú iný názor. Môžeme tiež prijať fakt, že každý si myslíme niečo iné a nenútiť iným naše myšlienky. Veď v konečnom dôsledku je tak zaujímavé a osviežujúce vypočuť si odlišný štýl myslenia.
4. Naučte sa relaxovať
Byť je rovnako dôležité ako robiť. To je citát z jógového štúdia a ja s ním plne súhlasím :-). Občas len buďte. Občas len vydýchnite. Nie je to bez úžitku, vďaka tomu načerpáte toľko sily, energie, pozitívneho myslenia, chuti do práce... Vďaka odpočinku potom môžete opäť fungovať. Urobte si občas pekný deň, doprajte si niečo, čo si môžete dovoliť, nejakú radosť navyše, dajte si Aperol, masáž, pekný seriál, voľnú sobotu, nedeľu venovanú futbalu a kamarátom, plnú vaňu s penou, novú knižku, čokoľvek, čo vás napadne a poteší vás.
5. Začnite hovoriť NIE
Je dôležité občas vedieť povedať nie. Najmä ak vnímate, že si niekto uľahčuje vlastnú prácu na váš úkor alebo že vás núti do niečoho, čo vám nie je príjemné. A môžu to byť naozaj bežné veci, napríklad partner očakáva teplú večeru, ale vy ste unavená. Alebo vás kamarát tlačí do debaty ohľadom politiky, ktorá je vám nepríjemná. Naučiť sa láskavé, ale pevné NIE je však veľký oriešok pre každého z nás. Trénujte to teda tam, kde sa cítite bezpečne. Napríklad so súrodencom, blízkym priateľom, partnerom/partnerkou, ak navštevujete terapiu, tak ideálne tam. Skúste na začiatku vysvetliť, prečo danú činnosť nechcete robiť, ale urobte to tak, aby ste sa neobhajovali.
Napríklad: Dnes naozaj nechcem variť večeru, som veľmi unavená. Čo keby sme si niečo objednali? Alebo: Prepáč kamarát, nechce sa mi baviť o politike, ale čo povieš na včerajší zápas?
6. Pohyb je lepší než 10 doktorov
Je to známe klišé, ale je to jednoducho fakt. Nemusíte hneď makať hodinu vo fitku, stačí pokojne ísť večer pred spaním na prechádzku na čerstvý vzduch, dať si jemnú jogu s pretiahnutím, ísť si na 20 minút zabehať cez obednú prestávku... Po akejkoľvek aj miernej námahe si psychicky oddýchnete oveľa viac než dvojhodinovým sledovaním televízie. A navyše budete mať zo seba skvelý pocit, že pre seba niečo robíte, že ste sa odhodlali a tiež, že už je to za vami :-).
Samozrejme by sme všetkým priali pokojné pohodové zamestnanie bez stresu. Ale ono to skrátka nejde, stres tu bol, je a bude. Preto je ideálne si naň zvyknúť a vedieť ho držať pod kontrolou.
Zdieľajte so svojimi priateľmi Zdieľajte so svojimi priateľmi