Vyrazte do sveta na skusy

obrazek
article

Skúsenosti v skratke tých, ktorí to urobili – naprieč všetkými kontinentmi

Chce to odvahu a túžbu. Všetko ostatné sa už nejako zariadi. A byť dobrodruhom – vždy je to totiž aj trocha dobrodružstvo. :) 
Dôvodov je hneď niekoľko. Mnohí ľudia si zamilujú konkrétnu krajinu natoľko, že sa im už domov ani nechce. Iní si povedia, že doma je doma – a vrátia sa. 
Ale čo všetko môžeš získať tým, že „vyrazíš von“?

• Spoznáš novú kultúru, ľudí, získaš nových kamarátov.
• Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.
• Peniaze! Nie všade, ale často je zahraničie výhodnejšie.
• Tvoje CV zažiari – zahraničné skúsenosti sú plus.
• Odísť z domu znamená krok k samostatnosti.
• Kto pracuje v zahraničí, stáva sa aj cestovateľom – výborná kombinácia.

Prinášame ti krátke výpovede ľudí z celého sveta – možno ťa inšpirujú.

ISLAND – IVAN

Island je vzdialená, chladná a nádherná krajina. Nie je pre každého – dalo by sa povedať, že sem chodia pracovať mnohí, ale na trvalé bývanie to nevidia. Mám pocit, že okrem miestnych tu dokážu žiť hlavne introverti, ktorí hľadajú pokoj bez davov a nevadí im „tma“, vietor a chlad. 
Aj ja som sem prišiel len zarobiť si – bez plánu zostať. Nakoniec sa mi podarilo zamestnať sa v reštaurácii s apartmánmi na samote – ako umývač riadu a upratovač. 
Za dva roky som si tu dokázal zarobiť na rodinný dom v Česku. 
Takže kto túži po vyššom zárobku za krátky čas, odporúčam. Je pravda, že životné náklady sú tu výrazne vyššie, ale aj tak sa na Islande dá krásne našetriť na to, po čom túžite. Nadrel som sa, ale stálo to za to.

ANGLICKO – VILO

Momentálne pracujem v stavebníctve v okolí Swindonu. V Anglicku som zostal žiť. 
Na prvom mieste je to o vzdelávaní (cudzie jazyky) a naučení sa samostatnosti. Na druhom o lepšom plate a prístupe zamestnávateľov k ľuďom. Oceňujem tiež široké možnosti kariérneho rastu – zamestnávatelia vás v tom podporujú. 
Bežne dochádza k zvyšovaniu platov, nechýbajú ani iné benefity. Úrady sú ochotné poradiť a pomôcť – mám pocit, že každý sa snaží nájsť riešenie. 
Je to výborný štart do života pre každého mladého človeka.

AFRIKA

EGYPT – OLGA
Pracovala som ako animátorka v Marsa Alam. Predtým som bola v tejto roli v Grécku, takže mám porovnanie. 
Nádherné pláže a teplé počasie sú veľké plus, no kultúrne rozdiely sú výrazné a treba sa na ne pripraviť. Práca animátora je náročná – vyžaduje kreativitu a energiu. 
Organizovala som program pre hostí, najmä pre deti. 
Egypt je turisticky orientovaný. Zárobok je cca 20 000 Kč mesačne, ale ubytovanie, strava a voľné dni sú zabezpečené. 
Treba však byť opatrný, čo sa týka hygieny a bezpečnosti.

KEŇA – ZUZKA
V Keni som pracovala ako dobrovoľníčka. Pomáhala som v škole a organizovala výlety pre chudobné, ale nadané deti zo slumov ako motivačný program. 
V Afrike si človek musí osvojiť trpezlivosť – napríklad čo sa týka dochvíľnosti. Stretnutia plánované na konkrétny čas bežne začnú o hodinu-dve neskôr. 
Ľudia sú však vo všeobecnosti veľmi nápomocní. Neviem, či je to tým, že biely človek tu vyniká, alebo tým, že ak sa nebojíte komunikovať, ľahko sa dáte do reči s kýmkoľvek. 
Angličtina je druhý úradný jazyk a úplne postačuje. 
Ubytovanie v európskom štýle sa dá nájsť lacno. 
Odporúčam Afriku – človek si viac váži to, čo u nás považujeme za samozrejmosť, ako napríklad tečúcu vodu, elektrinu či stabilný internet. 
Najväčší zážitok? Nezabudnuteľná vrúcnosť a súdržnosť rodín. Keď prejavíte úprimný záujem o ich život, pootvoria vám dvere do svojho sveta.

AMERIKA

USA – PETR
Počas štúdia som využil možnosť Work and Travel (WAT) v USA. Mojou hlavnou motiváciou bolo zlepšiť si angličtinu, spoznať krajinu a zarobiť si. Všetko som riešil cez agentúru – letenky, víza, poistenie aj prácu.  
Bola to moja prvá veľká cesta mimo Európy, ale všetko dopadlo super. Pracoval som ako údržbár v detskom tábore v štáte Maine. Deti bývali v chatkách, nechýbala telocvičňa, ihriská a atrakcie.  
Mal som vysielačku, golfové vozidlo a staral sa o chod areálu – odvoz odpadu, upratovanie, drobné opravy aj riešenie upchatých toaliet.  
Bavila ma pestrosť práce a kontakt s miestnymi. Zlepšil som si jazyk a spoznal inú kultúru. Američania boli veľmi tolerantní – nikto ma nesúdil za chyby v angličtine.  
Skvelá skúsenosť, ktorú odporúčam každému, kto chce zažiť niečo nové a mať niečo zaujímavé v životopise.

ÁZIA

INDONÉZIA – DARČA
Počas niekoľkomesačnej cesty po juhovýchodnej Ázii som sa dostala k práci na indonézskom ostrove Sulawesi. Cez kontakt z guesthousu sme sa dostali na Togeánske súostrovie, kde nás prijali do malého rezortu – aj keď o nás pôvodne nevedeli.  


Rezort Lia Beach mal len dva bambusové bungalovy, hostia boli hlavne z Francúzska. Pomáhali sme s údržbou, varením, čistením pláže a založením zeleninovej záhrady.  
Na oplátku sme dostali jedlo, ubytovanie v chatke na pláži a mohli sme sprevádzať hostí pri výletoch. Dokonca sme mali podiel na zásobe miestneho piva Bintang.  
Po dvoch rokoch sme sa do rezortu vrátili ako priatelia a opäť pomáhali. Indonézia je krásna, ale rýchlo sa mení. Miestni žijú zo dňa na deň – často sa stávalo, že po prvej výplate už do práce neprišli.  
Francúzka Marion sa ich však nevzdala – snažila sa ich chápať. Pre mňa to bola obohacujúca skúsenosť a Indonéziu som si zamilovala.

AUSTRÁLIA

SYDNEY – RADEK
Pre všetkých, ktorí chcú pracovať v Austrálii: pripravte si rezervu. Nie je ľahké sa sem dostať a udržať sa. Vízová byrokracia je náročná.  
Na druhej strane – mzdy sú oveľa vyššie. Bežne okolo 550 Kč/h. Dôraz sa kladie aj na rovnováhu medzi prácou a životom.  
Študoval som vysokú školu a zároveň pracoval ako lektor latinskoamerických tancov a pomocná sila v kuchyni. Bez práce by som si nemohol nič ušetriť – všetko šlo na školu a život.  
Domov som si však priniesol kopec zážitkov a nových priateľov. Zostal by som tam, ale v Austrálii je to administratívne zložité.  
Nikdy však nezabudnem na Sydney a to, čo som tam zažil.

ANTARKTÍDA

OSTROV JAMESA ROSSEA – ŠÁRKA
V rokoch 2012–2014 som sa zúčastnila troch expedícií na ostrove Jamesa Rossea, kde sa nachádza Česká vedecká stanica Johanna Gregora Mendela.  
Bola som súčasťou vedeckého tímu a skúmala parazity antarktických rýb. Prvý rok som ryby chytala sama so sieťami zo zodiaku, ďalšie dva roky už so sebou mal tím aj ichtyológa.  
Pracovné podmienky boli náročné – vonku vietor a mráz, ale väčšina práce prebiehala vo vnútri. Dôležité bolo aj vychádzať s tímom – ponorková choroba sa nám našťastie vyhla.  
Ťažké bolo udržať si vzťah na diaľku – skoro pol roka mimo domova, kontakt len cez satelit a obmedzené e-maily.  
Najťažšie však bolo prežiť plavbu cez Drakeov prieliv s mojou silnou kinetózou.  
Z Antarktídy som si odniesla jedinečné zážitky, nové priateľstvá, jazykové skúsenosti – a uvedomenie, že keď človek niečo chce, dokáže to.

Tak čo, už balíš kufre? :)  
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na článku podieľali a podelili sa o svoje skúsenosti.

 

© Eliška, Fajn-brigady.sk 24.06.2025 prečítané 7x
Prevádzkovateľ portálu
Fajn skupina pracovných
portálov s. r. o.
Žilinská 1
81105 Bratislava
© Copyright 2022
Fajn-brigady.sk - denne aktuálna
ponuka brigád z celej SR i zahraničia